تعداد قربانیان حمله جهانی سایبری از مرز ۲۰۰ هزار مورد گذشت (ویروس باج گیر)

Skip Navigation Links

  •  ممکن است تعداد قربانیان شدیدترین حمله سایبری جهان، روز دوشنبه با بازگشت مردم به سرکار خود افزایش پیدا کند.
  •  روز جمعه ۱۲ مه، گزارش‌های متعددی از یک جمله جهانی با هدف باج‌گیری در مقابل  بازگرداندن اطلاعات کامپیوترهای مورد حمله منتشر شد.


 

حمله سایبری روز جمعه، ۱۲ مه بیش از ۲۰۰ هزار قربانی داشته و ممکن است این عدد روز دوشنبه پس از بازگشت بسیاری به سرکار خود افزایش پیدا کند. این گفته آژانس اتحادیه اروپا در روز یکشنبه است.

متخصصین امنیت سایبری می‌گویند گسترش ویروس وانا کرای(WannaCry)، باج‌افزاری که هدفش کامپیوترهای کمپانی‌های ماشین‌سازی، بیمارستان‌ها و فروشگاه‌‌ها و مدارس کشورهای مختلف است، در حال افزایش است.

راب وین رایت، رییس یوروپل، پلیس اروپا گفت این حمله ویروسی از آن جهت منحصر به فرد است که انتشار آن به صورت اتوماتیک با عملکردی شبیه کرم‌ها انجام شده است.

او گفته: «گسترش جهانی این ویروس بی‌سابقه است و آخرین شمار قربانیان آن ۲۰۰ هزار نفر در حداقل ۱۵۰ کشور است. قربانیان این حمله ویروسی بیشتر شرکت‌های تجاری هستند. در این لحظه ما با یک تهدید روز افزون مواجهیم.  تعداد قربانیان افزایش پیدا می‌کند و من نگران آن هستم که بعد از آنکه کارمندان به سر کار برگردند این عدد افزایش چشمگیری پیدا کند.»

wannacry-ransomware-decrypt-unlock-files

او همچنین می‌گوید پلیس اروپا و دیگر آژانس‌ها هنوز شخص یا گروهی را که پشت این حمله سایبری است نمی‌شناسند. به طور معمول چنین حمله‌هایی برای جلب توجه و قدرت‌نمایی انجام می‌شوند. اما این فقط حدس اولیه یوروپل است.

وین رایت گفته: «شما باید در ازای رهایی سیستم خود مبلغی را بپردازید. مبلغ پرداختی در این حمله سایبری بسیار کم و در حدود ۳۰۰ دلار است که اگر تا  سه روز پرداخت نشود به ۶۰۰ دلار افزایش پیدا می‌کند. تعداد پرداخت‌ها تا این لحظه بسیار کم است و تا جایی که ما ردیابی کرده‌ایم تعداد کمی از افراد آن را پرداخت کرده‌اند. بنابراین شخص یا گروه مجرم تا الان پول زیادی به دست نیاورده است.»
وین رایت، درباره امنیت سایبری سیستم بهداشت که داده‌های حساسی را محافظت می‌کنند هشدار داده اما به اینکه آیا سیستم بهداشت ملی بریتانیا بودجه کافی دارد یا نه اشاره‌ای نکرده است.

wannacry-ransomware-attack

مایکل فالون، وزیر دفاع انگلیس این ادعا را رد کرده و می‌گوید آنها برای بهبود سیستم بهداشت ملی بریتانیا ۵۰ میلیون پوند هزینه کرده‌اند.

مایکروسافت نیز از این حمله سایبری ابراز تاسف کرده و از کاربران خواسته تا با به روزرسانی‌های جدیدی که در اختیار قرار گرفته، از حفره‌های امنیتی احتمالی پیشگیری کنند


باج‌افزار WCry، که همچنین به نام‌های WNCry، WannaCry، WanaCrypt0r و Wana Decrypt0r شناخته می‌شود، اساساً در کمپین‌های حملات باج‌افزاری در اسفند ماه 1395 (February 2017) و بیشتر در فروردین ماه 1396 (March 2017) مورد توجه قرار گرفت. اما تا پیش از امروز به عنوان یک تهدید امنیتی جهانی ثبت نشده نبود.WannaCry سایبری ویروس باج گیر


مطالب مرتبط


نظرات


نظرات کاربران درباره  

تعداد قربانیان حمله جهانی سایبری از مرز ۲۰۰ هزار مورد گذشت (ویروس باج گیر)


تعداد نظرات 0ثبت نظر


نام  
ایمیل  
دیدگاه  
 

در حال بارگیری ...

شرکت مهندسی آیتک


وب سایت شرکتی | وب سایت فروشگاهی
وب سایت شخصی
وب سایت سازمانی | وب سایت خبری